Histori shkodrane

1
6991

Historia e Shkodrës është e përbashkët me historinë e Shqipërisë, por ka edhe karakteristikat e veta. Që me themelimin e Kalasë Rozafa, historia e së cilës është kthyer tashmë në legjendë, shumë ngjarje kanë ndodhur në Shkodër. Në këtë faqe janë përmbledhur disa pjesë të historive, që lidhen me Shkodrën; histori që kanë të bëjnë me luftërat për ruajtjen e qytetit; histori që pasqyrojnë krimet e regjimit komunist në Shqipëri, etj.


Rozafa – gruaja e murosur (video)

Rozafa - gruaja e murosur

ese
— nga Arben Çokaj

Rozafa është zanafilla e një qyteti të lashtë e legjendar. Gjithçka fillon me një legjendë, gjithçka vazhdon si në legjendë. Rozafa ishte aty, para se Krishti të lindte, ajo është aty edhe sot…

| më tepër…


Ded Gjo’ Luli

Ded Gjo' Luli Pushkë e ngrehur për Shqipërinë — nga Dalip Greca

Kur i patën thënë Plakut të Flamurit, Ismail bej Vlorës, i cili e kishte përcjellë Dedë Gjo Lulin vetë deri tek dera,- pse i batë aq nderime këtij katundari malëcor?, ai i qe pergjigjur: “Dedë Gjo’ Luli është pushkë e ngrehur për Shqipërinë.”

| më tepër…


Persekutimi i Kishës Katolike në Shqipni

Katedralja — nga Dom Ndre Zadeja.

“Dy fjalë i kam sot me ju, sidomos me ju, o të rij. Një re e zezë me një ideologji të kuqe po vjen mbi kokat tueja. Ajo ka ndërmend të shprazet mbi ju, por atëherë s’keni për të pasë shka me i ba…”

| më tepër…


Si lindi kënga Luleborë

Luleborë — nga Edra Alibali

Ditë dimri. Dëbora e bardhë kishte mbuluar të gjithë qytetin dhe malet përreth. Simon Gjoni po rrinte në sallën e mësuesve. Po kundronte nga dritarja gjimnazistet që po luanin me topa bore. Në mes tyre edhe “ajo”, lulja e bukur.

| më tepër…


Statutet e Shkodrës

Statutet e Shkodrës— nga Ardian Klosi

Ka dalë kohët e fundit në Romë një botim i veçantë që shënon gur kilometrik në historinë e Shqipërisë: Statutet e Shkodrës, nën kujdesin e filologes Lucia Nadin, shoqëruar me studime të saj…

| më tepër…


Krimet komuniste


Histori të tjera


Shkrime rreth Malësisë së Madhe:
Malësi e Madhe me halle të mëdha – Naum Prifti
Myftar Çela – viktimë e karakterit – Alfred Peza, Klan
Dokumenti më i vjetër në shqip – Musa Ahmeti
Epiri dhe përkatësia etnike e epirotëve – Isuf B. Bajrami
Vula e rrallë e Skënderbeut – gjetur në Danimarkë
Rrëzimi i bustit të Stalinit – Shkodër, më 14 janar 1990
Një foto e rrallë – mitingu i parë në Shkodër më 1990
Lekë Dukagjini – nga Tonin Çobani
“Illyricum Sacrum” – përkthyer nga Dom Frano Ilia
Ditari i nji zemrës së lëndueme – Prenk Gruda
Xhubleta – veshje popullore e grave në Malësi të Madhe e Zadrimë


Artikuj nga “Fjala e Shkodrës”

Fjala e Shkodrës
Katedralja e Shkodrës
Kisha Zoja e Shkodrës
Kisha e Shirqit
Xhamia e Plumbit
Kisha ortodokse
Sahati i Inglizit
Teatri shkodran


Artikuj nga gazeta “Malësia”

Malësia
Malësia e Madhe
Hoti
Gruda
Kuçi
Kastrati
Rrjolli
Kryengritja e 1911
Prek Cali
Cur Gjeloshi
Malësorët prishin Shkodrën?


SHKODRA FREE ZONE

Bazat strategjike të zhvillimit të Shkodrës. – english

Shkodra - Free Zone

më tepër…


KRYEIPESHKVIA METROPOLITANE
dhe
DIOQEZAT SUFRAGANE

Histori rreth ngjarjeve më të rëndësishme… – libër historik

Kryeipeshkëvia Metropolitane


Familjet e mëdha:

SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

Ju lutem, shkruaj komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaj emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.