Muzikë shkodrane

0
17315

Muzika tradicionale shkodrane

Muzika tradicionale shkodrane, e ashtuquajtura muzikë popullore, është mjaft e njohur në Shqipëri.

Rreth muzikës:

Frederik Ndoci
Zef Çoba
Vdekja e Prenk Jakovës

CD nga Frederik Ndoci

AL
– Krijimi i këngëve për heronjtë, burrat e zotë dhe gratë e bukura, si dhe kompozimi i këngëve të gëzueshme të dasmave apo rasteve të tjera festive, ka qenë një traditë e gjatë e popullit të Shkodrës.

EN
– Shkodra’s traditional music, or so called folke-music, is well-known in Albania. It has been a long tradition for the people of Shkodra to make songs and sing for their heroes, brave men and beautiful women, and compose the most joyfull songs for the marriage – celebrities and other festive occasions.

AL
– Instaloni më parë Real Player, që të dëgjoni muzikën shkodrane ose shfrytëzoni formatin MP3 në të djathtë.

EN – Please, install first Real Player to play the music, or get use of MP3 format on the right side.

Këngë popullore shkodrane

 

1. Hajde gushpëllumb (2:45) RealPlayer 2. Karafil i bardhë (2:19) RealPlayer
3. Kur më del në derë (2:42) RealPlayer 4. Lule borë (2:41) RealPlayer mp3
5. Lule bukur moll´e ftu (3:02) RealPlayer 6. Moj e vogël si florini (4:15) RealPlayer
7. Moj e vogël kuja je (2:43) RealPlayer 8. Mor Margjelë (2:59) RealPlayer
9. Moj zojë e randë (5:25) RealPlayer mp3 10. Muri i qytetit tonë (3:11) RealPlayer
11. Vetullat porsi gajtan (3:24) mp3 12. Agime të reja (3:19) mp3
13. S’ka ma t’bukur se pranvera – Frederik Ndoci (4:56) mp3 14. Karajfil të zgjodha (2:41) mp3
15. Bashkë ne të dy (3:05) mp3 16. Lule dimnore (3:31) mp3
17. Trandofile e vogël (4:04) mp3 18. Turtulleshë, turtulleshë(3:19) mp3
19. Potpuri këngësh – 1 (5:26) mp3 20. Potpuri këngësh – 2 (2:21) mp3
21. Këngë popullore – 1 (4:34) mp3 22. Këngë popullore – 2 (2:34) mp3

Banda e parë muzikore në Shqipëri

— nga Myfit Malaj

Në qytetin e Rozafes 2400 vjecar, Shkodër, lindi ne vitin 1870 banda e pare muzikore ne Shqipëri. Drejtuesi i pare ishte Palok Kurti, nje artist popullore e atdhetar i flakët.

Ma vone lindi banda muzikore e Frano Ndojes. Ne vitin 1901 zë fill formacioni i bandes artizanatit. Pjesëmarrës ishin 50 instrumentista dhe drejtoheshin nga Palok Kurti. Ata ishin nxenes zanatcinj te profesioneve te ndryshme. Nën drejtimin e Kurtit, arrinje brenda nje kohe te shkurter pervetsimin e instrumentave popullore.

Merita e Palok Kurtit eshte se diti te pergatis drejtues te bandave muzikore. Bandat ne 1911 shperdahet. Nder formacionet qe fituan nje popullaritet, qe banda e shkolles “Plotore e Parruces”, nen drejtimin e Sule Licaj.

Ne fillim, banda pati 15 vete, por ma vone arriti ne 50 vete. Repertori perbehej nga marrshe, qe gjallëronte mjaft jeten e shkolles, festat apo ne mbyllje te vitit shkollor. Nga kujtimet e mesuesit, Ragip Gjylbegu, mesojme se per mbledhjen e ndihmave u dalluan ne vecanti atdhetari i shquar Hilë Mosi.

Nën shembullin e shkolles se Parruces, u formua fanfara e konviktit “Maleve Tona”, qe filloi ne vitin 1931, nen drejtimin e Zef Kurtit me nje efektiv prej 20 instrumentistash. Krijimi i saj vlejti per gjallrimin e jetes se studentave te gjimnazit te shtetit. Kurse ne kenget e marshet atdhetare ndihmoi ne edukimin e ndjenjave te atdhedashurise dhe frymes luftarake te saj.

Marrë nga gazeta ILIRIA N.Y., nga M. Shkreli.

SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

Ju lutem, shkruaj komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaj emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.