4 C
Shkoder, AL
E shtunë, 24 Shkurt 2018.
Hyrje Letërsi

Letërsi

Letërsia shkodrane tradicionale dhe moderne

CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza- përgatitur nga Enis Sulstarova - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr I pari shkrimtar shqiptar...

MIGJENI (1911-1938)

Letërsia migjeniane: Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe -- Ismail Kadare Migjeni - shkrimtari modern i shqipes -- Konferencë "Migjeni sot" Poeti që motivoi shumë poetë -- Shaban Sinani Poeti që bëri radiografinë e kohës ë tij -- nga gazeta 'Koha Jonë' Migjeni përtej...
Ka lindur në Brrut të Kastratit, Shkodër. Ka emigruar në Amerikë para ngjarjeve të vitit 1990 dhe pas përfundimit të studimeve të larta për letërsi dhe arte botërore, ai ka filluar punë si mësimdhënës në një kolegj amerikan...
Buzë të ngrira në gaz - vëllim poetik Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet në Fakultetin e Shkencave Shoqërore, dega e Studimeve...

Kolec Traboini

Për më tepër: - Kolec Traboini - Wikipedia - Kolec Traboini - Blogspot 1975-1991 scriptwriter for Kinostudio Albafilm Tirane. My work included writing of scripts for documentary films. I recived 1-st National Price for the film "Asdreni", 1976, first for the film "Keshtjella...

Zija Çela (1946)

"Gjaku im i erret", Botime "Ideart", 72 faqe Zija Çela eshte nje nga shkrimtaret me te njohur te letersise se sotme shqiptare. I lindur ne Shkoder, pas mbarimit te studimeve universitare ne Fakultetin e Gjuhe-Letersise, caktohet mesues ne rrethin...

Shpëtim Kelmendi

Fitues i çmimit "Penda e Argjendë" poezi, 1999 S'MATEM ME TË SOTMEN E DIKUJT, POR ME TË DJESHMËN TIME Intervistë Cili është vendi i letërsisë në jetën e një shkrimtari? Ka vite që e shoh si strehën kryesore për t’iu shmangë...

Sokol Zekaj

“Vera Fantastike” - poezi - Shtëpia Botuese Camaj-Pipa Shkodër 2003 Një paraqitje e shkurtër SOKOL ZEKAJ eshte nje autor i brezit te viteve 90, kur dhe doli me librin tij te pare me poezi “Vise me diell” 1984 dhe qe atehere shfaqi nje...
Refleksione mbi Shkodrën Koha Jone - 30.09.2002 Ky qytet të fut ne mendime të thella dhe të trishton. Të trishton sepse nuk jeton si nje qënie e gjallë, por si një arkiv që ngërthen në vetvete 2500 vjet histori. Dremit...
Lidhur me veprën "16 shekuj" të Ramadan Sokolit. Botim i Shtëpisë Botuese "EURORILINDJA". Tiranë, 1994. Me emrin e Ramadan Sokolit është e lidhur historia e muzikologjisë shqiptare, vepra e tij shënon fillimin e kësaj disipline shkencore në Shqipëri nga...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
158NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu