E premte, 19 Korrik 2024
KreuMuzikë

Muzikë

Një kangë burgu… dhe tragjedia e vëlla-vrasjes shqiptare

Ata ishin nje grup prej pese shkodranesh, ne burgun e tmerrshem te Burrelit, te gjithe te burgosun politik, qe punonin prej mjesit deri ne...

Muzikë shkodrane

Muzika tradicionale shkodrane Muzika tradicionale shkodrane, e ashtuquajtura muzikë popullore, është mjaft e njohur në Shqipëri. Rreth muzikës: Frederik Ndoci Zef Çoba Vdekja e Prenk Jakovës AL - Krijimi i...

Zef Çoba (1951)

Ka lindur në Shkodër më 17 korrik 1951, në një familje të vjetër qytetare. Pasioni i tij për muzikën ka filluar që në moshë...

“Moj e vogla si floriri”

Letërsia shkodrane Letërsia shqiptare trashëgon një fond të pasur vlerash nga krijuesit shkodranë. Që nga koha e Marin Barletit, në Rilindjen Kombëtare e deri pas...

Duhen lexuar