Rozafa, kalaja që mban emrin e dy vajzave

- Histori shkodrane - Rozafa - gruaja e murosur (video) -- nga revista Spektër Kalaja e Shkodrës, e njohur me emrin "Rozafa" si qendër e fortifikuar...

Historia e Kalasë Rozafa

- Histori shkodrane - Rozafa - gruaja e murosur (video) -- dërguar nga Shemsi Hima Krenare ngrihet mbi Bunën e gjanë e mbi qytetin e Shkodrës...

Pashko Vasa (1825-1892)

Pashko Vasa, i njohur sidomos me emrin Vaso Pasha, është një ndër udhëheqësit më të hershëm e më të njohur të lëvizjes sonë...

Vinçens Prennushi (1885-1949)

At Vinçens Prennushi lindi në Shkodër më 4 shtator 1885. Shkollën për teologji e filozofi e kreu në Tirol të Austrisë. U bë...

Prenk Jakova (1917-1969)

- Vdekja tragjike Kompozitor gjenial, krijuesi i operas së parë shqiptare Kompozitor i shquar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat...

Migjeni dhe Ekspresionizmi

Fragment nga punimi estetik i autores Xheni Shehaj Kur është fjala për të kuptuar se nga cila shkollë letrare, nga cili drejtim, rrymë a...

MIGJENI, MË KONCEPTUALI I LETRAVE SHQIPE

Moikom Zeqo Migjeni është një nga shkrimtarët më të ribotuar në Shqipëri, i përkthyer në shumë gjuhë të botës. Botimet e Migjenit bazohen të gjitha...

Pjetër Logoreci

B I O Pjetër Logoreci ka lindur në Shkodër më 1956. Pasi ka kryer gjimnazin dhe shkollën e mesme industriale në Shkodër, ka kryer edhe...

Imzot Frano Illia, njeriu që i kushtoi jetën kishës, kombit dhe...

Dossier nga Kastriot Marku Duke e parë furinë e tërbimit mizor komunist, për t’a shpëtuar nga harresa një pjesë të historinë tonë, Imzot Frano Illia,...

Gjon Shllaku (1923-2003)

Gjon Shllaku (Shkodër, 24 mars 1923 - 16 gusht 2003) ka qenë seminarist dhe më tej u shqua si përkthyes i klasikëve grekë, latinë,...

Xhuli Babatinca (Kecaj)

Lindi më 11.01.1957 ne qytetin e Shkodres, Shqiperi. Poete, gazetare, perkthyese. Shkollen e tetevjeçare e te mesme e mbaroi ne qytetin e lindjes, ndersa studimet...

“Deklarata e Qemal Stafës në hetuesi: “Përse unë nuk jam komunist”

Për herë të parë "Gazeta" publikon një nga dokumentet më të bujshme të Heroit të Popullit, e shkruar me dorën e tij në...

“Unë, korrieri i Qemal Stafës, dëshmoj vrasjen e tij nga Enveri”

- nga Qemal Stafa Dëshmia e rrallë dhe e bujshme e 75-vjeçarit Beqir Ramazan Xhepa. Ku strehohej Qemali, marrëdhëniet me Enverin dhe të...

Primo Shllaku (1947) (poezi)

Poeti Primo Shllaku u lind në Shkoder me 16 dhjetor 1947. Shkollen fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Pasi mbaron studimet ne Universitetin...

Pjerin Sheldija (pikturë)

Skica të përgatitura nga Pjerin Shelsia Skica të humanistëve shqiptarë, marrë nga libri: "Kontribut shqiptar në Rilindjen Europiane" të Mikel Prenushit. GJON GAZULLI Ambasador i Skënderbeut në Raguzë. Mendohet...

Prek Cali thërret: Rrnoftë Shqipnia, poshtë komunizmi

Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? Përgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malësia", mars 2001 Gjithmonë shtërngatat, rrebeshet e moti i lig, godet...

NJË MELODI E KËPUTUR

- Në kujtim të kompozitorit Ndok Pistulli, pianistit të parë të operas shqiptare. - me rastin e 24-vjetorit të vdekjes së mësuesit shembullor, poliglotit,...

Pashko Gjeçi: “Si e bëra Danten të flasë shqip”

-- nga Dashnor Kaloçi | Gazeta Shqiptare Historia e dhimbshme e një prej kollosëve më të mëdhej të letrave shqipe, i cili përktheu Komedinë Hyjnore...

Prenk Gruda (1912-1999)

DITARI I NJI ZEMRES SE LENDUEME Hymje Syte shohin e veshët ndiejne, tue i ngacmue ndiesitë e zemrës sime të lëndueme. Kjo, megjithse mjaft e...

Si u formua në Shkodër “Përpjekja Shqiptare”

-- nga Dashnor Kaloçi, Gazeta Shqiptare Historia e lëvizjes antikomuniste në Liceun e Shkodrës e rrëfyer nga një prej ish-gjimnazistëve të saj. Si u krijuan grupimet...