E premte, 19 Korrik 2024

H I S T O R I

Qyteti i Shkodrës

Bashkia Shkodër | Bashkia Malësi e Madhe | Bashkia...

MALËSIA e MADHE

Gjeografia e Malësia e Madhe Malësia e Madhe është krahinë...

Die Presse: Shkodra – një qytet që po ngrihet përsëri

Në Rrugën Kol Idromeno, shëtit i gjithë qyteti dhe...

Historia e Malësisë së Madhe

Historia e Malësisë - Në të kaluaren përfshinte pjesën veri-përëndimore...

Nxënësit myslimanë dhe ortodoksë, që ndoqën gjimnazin e jezuitëve në 50 vjerçarin e parë të shkollës (1877-1928)

Shkolla, Shkodër, 1876 AlbEmigrant, më 07/03/2020 150 nxënës myslimanë dhe 75...

L E T Ë R S I

Imzot Frano Illia, njeriu që i kushtoi jetën kishës, kombit dhe kulturës

Dossier nga Kastriot Marku Duke e parë furinë e tërbimit...

Gjon Shllaku (1923-2003)

Gjon Shllaku (Shkodër, 24 mars 1923 - 16 gusht...

Primo Shllaku (1947) (poezi)

Poeti Primo Shllaku u lind në Shkoder me...

Ndoc Gjetja (1944-2010)

Ndoc Gjetja u lind më 9 mars 1944...

Ndre Mjeda (1866-1937)

Lindi në Shkodër më 1866. Si i ri...

I N F O

U D H Ë T I M E

Shkrimet e fundit

MIGJENI, MË KONCEPTUALI I LETRAVE SHQIPE

Moikom Zeqo Migjeni është një nga shkrimtarët më të ribotuar në Shqipëri, i përkthyer në shumë gjuhë të botës. Botimet e Migjenit bazohen të gjitha...

Pjetër Logoreci

B I O Pjetër Logoreci ka lindur në Shkodër më 1956. Pasi ka kryer gjimnazin dhe shkollën e mesme industriale në Shkodër, ka kryer edhe...

Imzot Frano Illia, njeriu që i kushtoi jetën kishës, kombit dhe kulturës

Dossier nga Kastriot Marku Duke e parë furinë e tërbimit mizor komunist, për t’a shpëtuar nga harresa një pjesë të historinë tonë, Imzot Frano Illia,...

Gjon Shllaku (1923-2003)

Gjon Shllaku (Shkodër, 24 mars 1923 - 16 gusht 2003) ka qenë seminarist dhe më tej u shqua si përkthyes i klasikëve grekë, latinë,...

“Deklarata e Qemal Stafës në hetuesi: “Përse unë nuk jam komunist”

Për herë të parë "Gazeta" publikon një nga dokumentet më të bujshme të Heroit të Popullit, e shkruar me dorën e tij në...

“Unë, korrieri i Qemal Stafës, dëshmoj vrasjen e tij nga Enveri”

- nga Qemal Stafa Dëshmia e rrallë dhe e bujshme e 75-vjeçarit Beqir Ramazan Xhepa. Ku strehohej Qemali, marrëdhëniet me Enverin dhe të...

Primo Shllaku (1947) (poezi)

Poeti Primo Shllaku u lind në Shkoder me 16 dhjetor 1947. Shkollen fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Pasi mbaron studimet ne Universitetin...

Pjerin Sheldija (pikturë)

Skica të përgatitura nga Pjerin Shelsia Skica të humanistëve shqiptarë, marrë nga libri: "Kontribut shqiptar në Rilindjen Europiane" të Mikel Prenushit. GJON GAZULLI Ambasador i Skënderbeut në Raguzë. Mendohet...

F O T O G R A F I

MALËSIA e MADHE

Gjeografia e Malësia e Madhe Malësia e Madhe është krahinë...

Pjetër Logoreci

B I O Pjetër Logoreci ka lindur në Shkodër më...

Bashkia Malësi e Madhe

| Histori | Malësi e Madhe | Artikuj nga gazeta...

Fototeka Marubi (I)

Fotografi të tjera... Familja Marubi Alpet e Shkodrës Foto - Turizëm Foto -...

Fototeka Marubi

Fotografi të tjera... Familja Marubi Alpet e Shkodrës Foto - Turizëm Foto -...