Pjerin Sheldija (pikturë)

0
7435

Skica të përgatitura nga Pjerin Shelsia

Skica të humanistëve shqiptarë, marrë nga libri:
Kontribut shqiptar në Rilindjen Europiane” të Mikel Prenushit.


GJON GAZULLI
Ambasador i Skënderbeut në Raguzë.
Mendohet të jetë nga Mirdita, ose Zadrima e Shkodrës.

MIKEL MARULI – TARKANJOTAS
Filozof e poet i Rilindjes Europiane, me origjinë
nga shqiptarët e Greqisë. Vdiq në 1500.


LEONIK (Nikollë) TOMEU
Një nga filozofët më të shquar të shekullit të XVI,
me origjinë shqiptare, nga Durrësi, profesor i Universitetit
të Padovës, mësues i Kopernikut. Vdiq në vitin 1531

MARIN BARLETI – Shkodrani
Autor i “Rrethimit të Shkodrës”, 1504 dhe
i “Historisë së Skënderbeut”, 1508

MARIN BEÇIKEMI
figurë e shquar e Rilindjes Europiane, profesor
i oratorisë në universitetin e Padovës, historian,
letrar, autor i një libri për rrethimin e Shkodrës
qytetit ku lindi në vitin 1468.

MIHAL ARTIOTI
Autor i 150 veprave kritike të artit, polemiko-fetare, dhe edukative.
Arbëresh i Artes, ku u lind në vitin 1475 dhe vdiq i internuar në Rusi
në 1556, ku kish marrë emrin Mihal Greku.
Vitet e fundit është shpallur shejtor i kishës Orthodokse Ruse.

përgatitur për Shkoder.net… nga K. Traboini

SHKRUAJ NJË PËRGJIGJE

Ju lutem, shkruaj komentin tuaj!
Ju lutem, shkruaj emrin tuaj këtu

Kjo uebfaqe përdor Akismet, për të ulur spam. Mëso se si procesohen të dhënat e komentit tuaj.