e mërkurë, 10 Shkurt 2016
Blog

nga -
0 1222
Hosted By Arvixe

[ Shkodra – Wikipedia ]
[ Këshilli i Qarkut Shkodër ]

Shkrime me interes:
Pjaca natën

 • Familja Marubi
 • Historia e kalasë Rozafa
 • Emri i kalasë Rozafa
 • Statutet e Shkodrës
 • Shkodra dhe motet
 • Rrethimi i Shkodrës

  Këmbësore te liqeni
  Klementi XI – Albani
  HISTORI SHKODRANE
  Kisha Zoja e Shkodrës
  Kisha e Shirqit
  Xhamia e Plumbit
  Kisha ortodokse
  Sahati i Inglizit
  Teatri shkodran
  Këngë shkodrane – tekste

  Historikisht Shkodra ka qenë një ndër qytetet kryesore shqiptare. Zhvillimin më të madh e mori në shekullin XIX. Më 1870 ajo kishte rreth 50 000 banorë. U bë nyjë e rëndësishme tregtare për gjithë Ballkanin, me 3500 dyqane, në zonën ku sot njihet si ‘pazari i vjetër’.

  Që më 1718, Shkodra ka patur agjensi konsullore në shumë vende të huaja.

 • | Lexo me tej...

  nga -
  0 955

  [ Histori shkodrane ]
  Burimi: [ Historia e Shkodrës – Wikipedia ]

  Historia e Shkodrës

  Ky është një version i shqyrtuar i kësaj faqeje
  Përmbajtja
  1 Lashtësia
  2 Mesjeta
  3 Principata e Shkodrës në kohën e brezit të dytë të sunduesve Balshaj
  4 Sulltan Mehmeti II
  5 Shkodra nën Bushatllinjët 1757-1831
  6 Nisja e trazirave
  7
  Çlirimi dhe Rrethimi i Shkodres, pavarësia
  7.1 Rrethimi
  7.2 Çlirimi
  8 Komunizmi
  9 Burimi i të dhënave


  Lashtësia

  Shkodra është qendër e një hinterlandi të banuar në mënyrë të panderprerë, ku janë gjetur gjurmë të paleolitit (gurit të vjetër) të mesëm, ndërsa që nga neoliti (guri i ri) gërmimet kanë zbuluar vazhdimësi jetese që vjen deri në ditët tona. Objektet e gjetura gjenden në muzeumin e qytetit, në atë të Tiranës dhe në muzetë e Evropës.… | Lexo me tej...

  nga -
  0 695

 • Albanian Literature – by Robert Elsie
 • Albanian Literature – by SHSHSHA
 • Ramadan Sokoli – shqipëroi shekujt – nga Ilir Seci
 • Gjon Shllaku – helenisti i madh – nga Fadil Kraja
 • Kur’ani në letërsinë shqiptare – nga Isak Ahmeti
 • 10-vjetori i “Deklaratës” së gjuhëtarëve të Shkodrës
 • Rruga e modernitetit në letërsinë shqiptare — nga Robert Elsie
 • Mbi letërsinë shqiptare
 • Veli Stafa – Kur vdes poeti
 • Pashko Gjeçi – përkthyes i Dantes
 • Jup Kastrati – nuk rresht së shkruari
 • Ndrek Luca – madhështia e thjeshtësisë
 • Andrea Skanjeti – 100 vjet teatër
 • Aleksandër Gera – një poet i heshtur

  Shkrime letrare:

 • Migjeni – speciale
 • Fishta – speciale
 • Letërsia e vjetër shqiptare — nga Eshref Januzaj
 • Historiku i bibliotekave — nga Alma Mile
 • Luleborë – nga Isa Alibali
 • Moj e vogël si floriri – nga Isa Alibali

  Letërsia shqiptare trashëgon një fond të pasur vlerash nga krijuesit shkodranë.

 • | Lexo me tej...

  nga -
  0 257

  Fotografia shkodrane

  Pjetro Marubi Pjetër Marubi në fundin e shek. 19-të ishte i pari nga familja Marubi, që solli artin e fotografisë në Shqipëri. Në fototekën Marubi u ruajtën rreth 150.000 negativë dhe fotografi nga luftërat e ndryshme të shqiptarëve për liri e pavarësi. Portrete të ndryshme të kohës, si dëshmi historike, u bënë fillimisht nga Pietro Marubi, emigrant italian, që vendosi të jetojë në Shkodër, në familjen Kodheli nga Zadrima.

  Familja Marubi

  Artin e fotografisë e mësoi më pas Kel Kodheli (1870-1940), i cili pas vdekjes së Pjetrit, mori mbiemrin Marubi. Studioja Marubi u krijua mes viteve 1885-1890. Ajo përfshinte hapësira me përmasa 5 x 7 m., brenda shtëpisë së marubëve në Shkodër. Fototeka Marubi në vitin 1970, u bë pjesë e Muzeut të Shkodrës.… | Lexo me tej...

  nga -
  0 1810

  Zef Kolombi
  Andrea Kushi

  — Vizito: Alb@rt

  Kalaja e Shkodrës - vaj në kanavacë nga Agim Kadillari
  Kalaja e Shkodrës – vaj në kanavacë nga Agim Kadillari
  Deti në perëndim - vaj në kannavacë nga Liliana Çefa
  Deti në perëndim – vaj në kannavacë nga Liliana Çefa
  Qyteti im - në vaj nga Jetmira Kraja
  Qyteti im – në vaj nga Jetmira Kraja
  Pa titull - në vaj nga Ormira Lulani
  Pa titull – në vaj nga Ormira Lulani

  Piktorë shkodranë

  Kol Idromeno
  Ismail Lulani
  Pjerin Sheldija
  George Pali (En)
  Danish Jukniu
  Lin Delija
  Enrrik Mendoja
  Çezarania Daragjati
  Leonardo Voci


  Referencë për artin grafik shkodran.
  Piktura është njëra nga gjinitë e artit figurativ që ka patur dhe ka lulëzimin e vet në Shkodër. Përgjatë pjacës dhe rreth saj gjen disa studio grafike të piktorëve shkodranë, ku ekspozohet puna e tyre dhe ku mund të blini pikturat e tyre.… | Lexo me tej...

  nga -
  0 865

  — nga Arben Çokaj

  ese

  Rozafa është zanafilla e një qyteti të lashtë e legjendar. Gjithçka fillon me një legjendë, gjithçka vazhdon si në legjendë. Rozafa ishte aty, para se Krishti të lindte, ajo është aty edhe sot.

  Për ata që e njohin legjendën e Rozafës, e kanë të qartë se në muret e saj prehet një trup i gjallë nëne.

  Gruaja ‘Rozafë’ lutet që t’ia lënë njërin gji jashtë, për të ushqyer me qumësht djalin e saj të vogël. Me trupin e saj, Rozafa i dha jetë një fëmije, me sinqeritetin dhe vetë-flijimin e saj, ajo i dha jetë një qyteti. Mbi të u ngrit një kala, tre vëllezërit e legjendës gjetën mirëkuptim mbi murosjen e kësaj gruaje.… | Lexo me tej...

  nga -
  0 1112

  Vizitoni Qarkun e Shkodrës!

  1. Kalaja Rozafa

  Kalaja RozafaKështjella e Rozafatit është e ngritur mbi një kodër shkëmbore në hyrje të qytetit të Shkodrës. Mbi faqet e pjerrëta të kodrës ngrihen muret rrethuese, të cilat zenë një sipërfaqe rreth 9 ha. Në periudhën e lashtë muret ishin të stilit poligonal, gjurmë të të cilave ruhen edhe sot. Si qendër e fortifikuar ilire përmendet për herë të parë gjatë sundimit të mbretit Gent dhe historiani Tit Livi e quan “vendi më i fortë i labeatëve“. Kështjella del me emrin Rozafa në periudhën e mesjetës, gjatë së cilës u pushtua herë nga sllavët dhe herë nga bizantinët. Brenda mureve të saj ruhen një sërë mjedisesh si garnizone, depo, një ndërtesë administrative etj.… | Lexo me tej...

  nga -
  0 738

  Shqipja e SkënderbeutLudvig Holberg (1684-1754)

  Përshtati dhe përktheu në shqip nga një danishte e vjetër gotike
  Arben Çokaj.

  Gjergj Kastrioti - Skënderbeu - portret i kohës

  Dikur, para pushtimit të Konstandinopolit dhe rënies së principatave lindore, qeveriste në Epir një prijës me emrin Gjon Kastrioti, i cili kishte katër djem. Më i riu i tyre quhej Gjergj, heroi, jetën e të cilit do të përshkruaj këtu. Për lindjen e tij thuhet se kanë ngjarë shumë gjëra të çuditshme, nga ku mund të profetizohet emri i madh, që ai me arritjet e tij do i jepte vetes; thuhet gjithashtu se ai lindi me një shenjë në krah që i ngjante shpatës. Kur Sulltan Murati turk pushtoi thuajse të gjitha vendet rreth Greqisë, iu desh edhe Gjon Kastriotit të nënshtrohej dhe të japë peng birin e tij, Gjergjin, së bashku me vëllezërit e tij.… | Lexo me tej...

  nga -
  0 1587

  Letërsia migjeniane:

 • Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe — Ismail Kadare
 • Migjeni – shkrimtari modern i shqipes — Konferencë “Migjeni sot”
 • Poeti që motivoi shumë poetë — Shaban Sinani
 • Poeti që bëri radiografinë e kohës ë tij — nga gazeta ‘Koha Jonë’
 • Migjeni përtej zonës së harrimit të shqiptarëve — nga ‘Reportazh’
 • Migjeni (poetry) — in english by Dr. Robert Elsie
 • Migjeni (prose) — in english by Dr. Robert Elsie
 • Kur vdes poeti… — në kujtim të Migjenit, Veli Stafa
 • Problemet, motivet dhe veçoritë artistike — nga Denis Zavalani
 • Të fshehtat e Migjenit në një libër të ri — nga Admirina Peçi
 • “Si e vodhën dhe e falsifikuan jetën e veprën e Migjenit” — nga Dashnor Kaloçi
 • Kush ishte shkrimtari i njohur — nga Korrieri (3 tregime)
 • Universi i Migjenit, zbulime të reja — nga Moikom Zeqo
 • L’incontroUna poesia da Migjeni

  “Përditë shoh qartë e ma qartë dhe vuej thellë e ma thellë”

  Migjeni

  Lindi në Shkodër më 13 tetor 1911.

 • | Lexo me tej...

  nga -
  0 548

  [ Gjergj Fishta – biografi ]

  CUBAT – përgatitur nga Zef Ahmeti
  Metamorfoza– përgatitur nga Enis Sulstarova
  Gjergj Fishta (1871-1940)
  Pavion për Fishtën
  Fishta për gjuhën
  Fishta pa veladon
  Tregojnë për Fishtën
  Fjalimi i panjohur
  Poeti Kombëtar
  Letër e pabotueme
  Shkurorëzimi i poetit
  Fishta-gjeniu pa varr


  I pari shkrimtar shqiptar i propozuar për çmim nobel, prozator, poet, përkthyes. “Militant i letërsisë shqipe” – cilësuar nga Lasgush Poradeci. “Poet kombëtar i shqitarëve” – Eqerem Çabej.

  Më 1913 botoi librin “Mrizi i Zanave” dhe pas 35 vjet pune, më 1937 nxorri “Lahuta e Malcis”, një vëllim prej 17 000 vargjesh, që u cilësua si Iliada shqiptare ose Bibla e lëvruesve të shqipes.

  Ishte kryetar i kongresit të Manastirit dhe propozimi i tij fitoi në unifikimin e alfabetit të gjuhës shqipe.… | Lexo me tej...