13 C
Shkoder, AL
E mërkurë, 13 Dhjetor 2017.
Besimet fetare në Shkodër Popullsia e Shkodrës ndahet ndërmjet dy besimeve fetare kryesore: katolikë dhe myslimanë. Një pjesë e popullsisë ka besim ortodoks, kryesisht minoriteti serbo-malazez, dhe ka pasur si banim zonën e Vrakës, Komuna Gruemirë. Shqiptarët përmenden për tolerancë fetare...
Letërsia shkodrane Letërsia shqiptare trashëgon një fond të pasur vlerash nga krijuesit shkodranë. Që nga koha e Marin Barletit, në Rilindjen Kombëtare e deri pas Luftës së Dytë Botërore... -- përgatitur nga Albana Mëlyshi DY FJALË Para disa muajsh do të keni...
Lajme nga Shkodra Arkivi i lajmeve. Lajme të freskëta nga Qarku i Shkodrës, me aq mundësi sa kemi. Për më tepër, refero lidhjet djathtas dhe gjeni lajmet e ditës, përveç gazetave shqiptare on-line. Arkivi i lajmeve 2003 | 2004 2005...

Ana tjetër e pasqyrës

Mbi librin me intervista, me të njëjtin titull, të poetit Gjekë Marinaj -- nga Arben Çokaj, 26 nëntor 2003 Poeti Gjekë Marinaj ka ndryshuar stil. Ai nuk e ka për zor të luajë edhe rolin e gazetarit, që me pyetjet...
Kush është Alban Kraja Ka lindur në Shkodër - Shqipëri në vitin 1970. Ka mbaruar universitetin "Luigj Gurakuqi" në Shkodër. Dega Gjuhë-Letërsi shqipe. Eshte nje nga pioneret e gazetarise se pavarur shqiptare te mbas diktatures, bashkethemelues i sindikates se pare te gazetareve...
-- nga Anton Harapi Zotni të ndershëm, Më falni për guximin: due ta përballoj çashtjen ma delikate në jetën shqiptare. Kush e kishte zanë besë?... Antagonizmi fetar qiti kryet dhe mizorisht u fut edhe, ndër ateistat e ditës. Egërsitë e bame në...

Fjala e Lirë – Arkivi

"Fjala e Lirë", Arkivi 2003 | 2004 2005 | 2006 2007 | 2008 2009 Faqe relevante: Fjala e Lirë http://www.fjala.info BMC Computer http://www.bmconline.info Uebfaqe për Arben Çokaj http://www.cokaj.info MailingList Lajmëtari, Fjala e Lirë Fjala e Lirë Shkrimet që paraqiten këtu kanë relevancë për Shkodrën dhe shqiptarët në përgjithësi. Kjo rubrikë është e hapur për...

Sport

Klubi i futbollit "Vllaznia" Klubi i futbollit "Vllaznia", është klubi i futbollit të qytetit të Shkodrës. KF Vllaznia ka qenë nëntë herë kampione e Shqipërisë dhe gjashtë herë ka fituar kupën kombëtare. Suksesi i fundit i saj ishte në...

Mirënjohje

Mirënjohje për ndihmësit dhe bashkëpunëtorët Një falenderim të veçantë dua të bëj për z. Jozef Bushati, pa ndihmën e të cilit faqja e Shkodrës në fillim, nuk do të ishte kaq e plotë. Ai është përpjekur vetë të ndërtojë...
Pjaca e Shkodrës Pamje nga Shkodra Hotel Rozafa Grand Hotel Europa Foto Turizëm, pamje nga bregdeti shqiptar Fotografi | Foto-galeri

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu