13 C
Shkoder, AL
E mërkurë, 13 Dhjetor 2017.
- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - Kisha Zoja e Shkodrës - Kisha e Shirqit - Xhamia e Plumbit - Kisha ortodokse - Sahati i Inglizit - Teatri shkodran Kisha e Zonjës së Këshillit të Mirë Katolikë e myslimanë janë "grindur" gjatë për përkatësinë e trojeve të...
Nekrologji për një mendje të ndritur- me rastin e vdekjes së albanologut Jup Kastrati -- nga Dr. Moikom Zeqo, Koha Jonë21.10.2002 - Raca e dijetareve eshte nje race durimshume dhe e plotfuqishme. Sipas nje parabole te Senekes pergjithesisht dijetaret e...

Gjergj Jozef Kola

| Letërsi | Gjergj Jozef Kola ka lindë dhe ásht rritë në Shkodër. Ka mbarue studimet e nalta peda-gogjike në Graz të Austrisë, në vjetin 1999 dhe që nga ky vjet, jep mësim e jeton me familje në Vjenë. Ka...
Kronikë e një fenomeni shoqëror që vazhdon të hapë plagë të mëdhaja në shoqërinë shqiptare. Këtu përmblidhen disa artikuj që bëjnë fjalë për vazhdimësinë e vetgjyqësisë në Shqipëri, sidomos në veri, të cilat paraqesin në të njëjtën kohë mosfunksionimin...

Gruda

| Histori | Malësi e Madhe | Gruda Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? Gruda në fokus Përgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malësia", nëntor 2000 Malin, Fisin e Bajrakun që Zoti e vendosi në mes të lumit Cem dhe kufirit...

Lamtumirë Dr. Ferid Hoti!

Lamtumirë i dashtuni ynë! -- nga Besnik Dizdari Në nderim të Dr. Ferit Hotit Detyrë të rëndë më paske caktue Ferit Hoti. Fatalisht, ndodhi ajo që më ke pasë thanë qyshkur, me nënqeshjen tënde të një ironie të pastër, që ishte...
Relevante: - Në nderim të Dr. Ferid Hoti - Shkodra free zone - Shkarko librin në .pdf -- nga Ferid R. Hoti, english Histori shkodrane: Katedralja e Shkodrës Kisha Zoja e Shkodrës Kisha e Shirqit Xhamia e Plumbit Kisha ortodokse Sahati i Inglizit Teatri shkodran ... Shkodra Free Zone (1997) Ditëlindja: 21 Nëntor 1943 Vendlindja:...

Kartolina nga Shkodra

Këtu do të paraqiten disa kartolina me pamje nga Shkodra dhe Qarku i Shkodrës. Në botën e fotografisë: Familja Marubi Alpet e Shkodrës Bregdeti shqiptar Dinastia e Marubëve Foto-album Fototeka Marubi Stacioni i fundit Marubi i Shkodrës - speciale nga Koha Jonë - Fotografi - Foto-galeri Pamje nga Plazhi në Velipojë Pamje nga Plazhi në...

Zef Çoba (1951)

Ka lindur në Shkodër më 17 korrik 1951, në një familje të vjetër qytetare. Pasioni i tij për muzikën ka filluar që në moshë të njomë, ku dallohet si instrumentist dhe kompozitor në festivalet e fëmijëve që zhvilloheshin në...

Sami Repishti (1925)

WikiPedia Shoku im Arshi Pipa Sami Repishti është shkrimtar, humanist dhe historian shqiptar. Ka shërbyer shumë për njohjen e çështjes shqiptare në perëndim. Përmbajtja 1 Jeta 2 Angazhimi intelektual dhe atdhetar Jeta Lindi në gjirin e familjes së Hafiz Ibrahimit dhe...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu