- Histori shkodrane - Rozafa - gruaja e murosur (video) -- nga revista Spektër Kalaja e Shkodrës, e njohur me emrin "Rozafa" si qendër e fortifikuar ilire, përmendet që nga koha e sundimit të Gentit, vitet 181-168 p.e.s. nga historiani Tit...
- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - Kisha Zoja e Shkodrës - Kisha e Shirqit - Xhamia e Plumbit - Kisha ortodokse - Sahati i Inglizit - Teatri shkodran -- nga Tonin Zadeja Shoqëria "Rozafat", e pagëzuar me emrin e kështjellës së Shkodrës, që një ndër...
- Vdekja tragjike Kompozitor gjenial, krijuesi i operas së parë shqiptare Kompozitor i shquar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat e tij "Gjergj Kastrioti-Skënderbeu" dhe "Mrika". Kjo e fundit ishte opera e parë në historinë...
At Vinçens Prennushi lindi në Shkodër më 4 shtator 1885. Shkollën për teologji e filozofi e kreu në Tirol të Austrisë. U bë njohës i mirë i shumë gjuhëve dhe kulturave evropiane, sidomos asaj gjermane. Boton më 1911...
Pashko Vasa, i njohur sidomos me emrin Vaso Pasha, është një ndër udhëheqësit më të hershëm e më të njohur të lëvizjes sonë kombëtare. Ai ka hyrë në historinë e Rilindjes si ideolog dhe si poet i saj....
Gjon Shllaku (Shkodër, 24 mars 1923 - 16 gusht 2003) ka qenë seminarist dhe më tej u shqua si përkthyes i klasikëve grekë, latinë, francezë. Jeta Leu djali i dytë i Prelë Shllakut dhe Pinës së Hilë Temalit, mes Lecit dhe...
Për herë të parë "Gazeta" publikon një nga dokumentet më të bujshme të Heroit të Popullit, e shkruar me dorën e tij në gushtin e 1938, kur mbahej i arrestuar në hetuesinë e Elbasanit. -- nga Dashnor Kaloçi, "Gazeta...
- nga Qemal Stafa Dëshmia e rrallë dhe e bujshme e 75-vjeçarit Beqir Ramazan Xhepa. Ku strehohej Qemali, marrëdhëniet me Enverin dhe të gjitha prapaskenat e eliminimit të tij... -- nga Dashnor Kaloçi, "Gazeta Shqiptare" - 10 Mars 2003 Por...
Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? Përgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malësia", mars 2001 Gjithmonë shtërngatat, rrebeshet e moti i lig, godet të parët lisat e jo fijet e barit, e ky mot i lig ka shoqëruar...
- Në kujtim të kompozitorit Ndok Pistulli, pianistit të parë të operas shqiptare. - me rastin e 24-vjetorit të vdekjes së mësuesit shembullor, poliglotit, kompozitorit, artistit e sportistit të madh, që s'harrohet kurrë. -- nga Besnik DIZDARI, (shoku i klasës) Kur...
- Reklama -

MEDIAT SOCIALE

3,297TifozaPëlqe
0NdjekësNdjek
156NdjekësNdjek
3AbonentëAbonohu