5 C
Shkoder, AL
E hënë, 11 Dhjetor 2017.
-- marrë nga Reportazh HISTORIA E DREJTUESIT TE KOMITETIT QENDROR QE SHPEJT U QUAJT "ARMIK I POPULLIT", VUAJTJET, SFIDAT DHE SAKRIFICAT E NJE NENE PER TE RRITUR 4 FEMIJET E SAJ... Dy vjet rradhazi, lapsat kopjativ hidhnin në fletët e...
-- shkruar nga Prof. Flamur Tartari Eshte kenaqesi i madhe qe sot ne te kujtojme disa nga intelektualet e shquar te kombit tone, te cilet studiuan, punuan ne Austri dhe u kthyen ne vebdin e tyre ne Shqiperi. Keta...

Shkodra Free Zone

-- nga Ferid R. Hoti Dr. Ferid R. Hoti ka lindur në Shkodër më 21.11.1943 në një familje të vjetër qytetare, të njohur për ruajtjen e traditave më të mira nga paraardhësit e tyre në Hot (Malësi e Madhe)....
-- nga Rezarta Delisula, Gazeta Shqiptare, 22.02.2003 Jeta e 88-vjeçares Tonine Fishta, e cila ruan fotot e pabotuara ku protagoniste ka qenë edhe vetë. Historia e oficerëve austriakë që pasqyruan jetën e qytetit veriperëndimor. Padre Gjergj Fishta. Kështu e quan...
HISTORI SHKODRANE - Shkodra dhe motet I - nga Hamdi Bushati - Qyteti i Shkodrës - Zanafilla e Shkodrës - Rrethimi i Shkodrës * * * - Historia e 'Rozafës' - Historia e Oso Kukës Një libër me dy vëllime, i botuar nga historiani Hamdi Bushati, hedh dritë...

Rrethimi i Shkodrës

Shkrime me interes: - Familja Marubi - Historia e kalasë Rozafa - Emri i kalasë Rozafa - Statutet e Shkodrës - Shkodra dhe motet - Rrethimi i Shkodrës HISTORI SHKODRANE - Shkodra dhe motet I – nga Hamdi Bushati - Qyteti i Shkodrës - Zanafilla e Shkodrës - Rrethimi i...
- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - Kisha Zoja e Shkodrës - Kisha e Shirqit - Xhamia e Plumbit - Kisha ortodokse - Sahati i Inglizit - Teatri shkodran Ish Muzeu Historik i Qytetit te Shkodres Është quajtur ndryshe edhe Sahati i Inglizit, për shkak se...
5 vëllezërit Skanjeti - Andrea 1906-1992, Emanueli 1911-1953, Viktori 1922-1982, Federiku 1908-1988, Mariani 1920-2003 "100 vjet teatër në Shkodër" Në kuadër të aktiviteteve që u zhvillohen me rastin e 90-vjetorit të Pavarësisë, në hollin e teatrit "Migjeni" u zhvillua paraqitja...
Lidhur me veprën "16 shekuj" të Ramadan Sokolit. Botim i Shtëpisë Botuese "EURORILINDJA". Tiranë, 1994. Me emrin e Ramadan Sokolit është e lidhur historia e muzikologjisë shqiptare, vepra e tij shënon fillimin e kësaj disipline shkencore në Shqipëri nga...
- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - Kisha Zoja e Shkodrës - Kisha e Shirqit - Xhamia e Plumbit - Kisha ortodokse - Sahati i Inglizit - Teatri shkodran -- nga Tonin Zadeja Shoqëria "Rozafat", e pagëzuar me emrin e kështjellës së Shkodrës, që një ndër...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu