2 C
Shkoder, AL
E premte, 24 Nëntor 2017.
Piktorët shkodranë përmes penelit të tyre Referencë për artin grafik shkodran. Piktura është njëra nga gjinitë e artit figurativ që ka patur dhe ka lulëzimin e vet në Shkodër. Përgjatë pjacës dhe rreth saj gjen disa studio grafike të piktorëve shkodranë,...

HIL MOSI (1885-1933)

Poet e publicist i njohur periudhes para e pas se Pavaresise. Mesimet e para i beri ne vendlindje ne Shkoder, ndersa studimet e mesme ne Austri. Ishte pjesmarres i Kongresit te Monastirit dhe antar veprimtar i Komitetit te...
Autori i tretë i rëndësishëm i letërsisë së vjetër shqiptare është Frang Bardhi. Midis autorëve të tjerë të kësaj periudhe, Bardhi zë një vend të vecantë. Duke ndjekur vazhdën e paraardhësve në veprimtarinë atdhetare, në fushën e krijimtarisë...

Vermoshi

Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? SHKODËR - Korrik 2002 - Vermoshi është një ndër fshatrat e komunës së Kelmendit, skajit më verior të Shqipërisë, 1200 metra mbi nivelin e detit. Ai është fshati më i...
- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - At Gjon Shllaku, heroi i katolicizimit - Dom Mikel Koliqi, kardinali nderi i kombit - At Pjetër Meshkalla, pishtar i demokracisë - At Bernardin Palaj -- nga Imzot Zef Simoni Me 16 gusht të vjetit 1944, me rastin e...

Gjosho Vasia (…-2013)

Artist i njohur i humorit Shkodran. Vasia është shquar më tepër për bejtet, paroditë dhe kompozimet e tij humoristike e satirike, të cilat i këndon me kitarë... OROSKOPI SI RROSKOPI -- nga Gjosho Vasia DASHI -- 20 MARS -- 19 PRILL Po ndigjo...
Për herë të parë "Gazeta" publikon një nga dokumentet më të bujshme të Heroit të Popullit, e shkruar me dorën e tij në gushtin e 1938, kur mbahej i arrestuar në hetuesinë e Elbasanit. -- nga Dashnor Kaloçi, "Gazeta...
Pashko Vasa, i njohur sidomos me emrin Vaso Pasha, është një ndër udhëheqësit më të hershëm e më të njohur të lëvizjes sonë kombëtare. Ai ka hyrë në historinë e Rilindjes si ideolog dhe si poet i saj....
| Histori | Malësi e Madhe | Gruda Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? Përgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malësia", prill 2001 - dritë e pashuar shqiptarie - Edhe pse tani mbushen plot 90 vjet nga ajo kohë, kur të...
CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza- përgatitur nga Enis Sulstarova - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr I pari shkrimtar shqiptar...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
158NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu