Ormira LULANI

- Kol Idromeno - dhe piktorë të tjerë të talentuar - Ismail Lulani - piktor i njohur, i ati i Ormirës DHE MALLI NA NDJEK PAS... ...

Ndrek Luca – madhështia e thjeshtësisë

-- nga Rikard LJARJA "Ndreka nuk kishte bërë ndonjë shkollë të veçantë për aktor, por dhuntit e tij të pafundëme aktorjale që ia kishte falë...

“Ndue Kasneci, dukagjinasi që erdhi si diversant në shtëpinë e tij”

-- nga Dashnor Kaloçi, Gazeta Shqiptare Dëshmia e 61-vjeçarit Mëhill Kasneci: "Në vitin 1951, axha jonë që ndodhej i arratisur në Jugosllavi, erdhi vet i...

Ndoc Gjetja (1944-2010)

Ndoc Gjetja u lind më 9 mars 1944 në fshatin Bërdicë të Shkodrës. Kur ishte shtatë vjec, prindërit e tij u vendosën me...

Si u masakrua familja e Marash Vatës

-- nga Dashnor Kaloçi, Gazeta Shqiptare Historia e një prej familjeve më të dëgjuara në Veriun e Shqipërisë e përmendur dhe nga Fishta në "Lahuta...

Muzhani, njeriu që i ktheu Shkodrës historinë e munguar

-- nga Dashnor Kaloçi, Gazeta Shqiptare - 05-06.06.2003 Historia e panjohur e intelektualit Nikolin Muzhani i cili punoi një dekadë për botimin albumit fotografik ku...

Si e vranë Mark Sadikun, Kryetarin e Djelmnisë së Shalës

HISTORI SHKODRANE - Ded Gjo' Luli - Persekutimi i familjes së Bajraktarit të Hotit - Masakrimi i Marash Vatës - Masakrimi i Gjelosh Lulit - Lekë Vojvoda i Dukagjinit Historia...

Dom Mikel Koliqi – kardinal, dhe nderi i kombit…

PERSEKUTIMI I KLERIT KATOLIK HISTORI SHKODRANE - Persekutimi i kishës katolike - At Gjon Shllaku, heroi i katolicizimit - At Pjetër Meshkalla, pishtar i demokracisë - At Bernardin Palaj --...

Ndre Mjeda (1866-1937)

Lindi në Shkodër më 1866. Si i ri me intelekt të zhvilluar, i talentuar dhe studioz, tërhoqi vëmendjen e jezuitëve, të cilët menduan...

Migjeni, kush ishte shkrimtari i njohur

- Vetëvrasja e trumcakut - Zoti të dhashtë -- nga Korrieri, 18.08.2003 Millosh Gjergj Nikolla u lind ne Shkoder, ku kaloi femijerine e cila ishte prekese, e...

“Si e vodhën dhe e falsifikuan jetën e veprën e Migjenit”

Për herë të parë "Gazeta" publikon kujtimet e panjohura të Profesor Skënder Luarasit lidhur me marrëdhëniet e kontraditat me kolegët shkrimtarë dhe udhëheqjen...

Të fshehtat e Migjenit rrëfehen në një libër të ri

Migjeni (1911-1938) Letrat e dashurisë së Bojkës, fotografi, shënime, e një poezi e pabotuar më parë, janë mbledhur nga e mbesa e poetit, Angjelina. “Migjeni-Vepra”...

Problemet, motivet dhe veçoritë artistike

Migjeni (1911-1938) Migjeni lindi më 23 tetor 1911 në Shkodër, në familjen e një tregtari të vogël, ku shumë shpejt vështirësive ekonomike iu shtuan...

Kur vdes poeti…

91 VJETORI I LINDJES SE POETIT TE MJERIMIT Sot 91 vite me pare Shkodra gedhiu me nje banor me shume.Ishte ky poeti i ardhm...

Migjeni përtej zonës së harrimit të shqiptarëve

-- nga Ben Andoni | Reportazh Një ditë në qytetin e veriut, ku lindi 90 vjet më parë Millosh Gjergj Nikolla. Busti i braktisur...

Poeti që bëri radiografinë e kohës së tij

Ishte nje personazh qe veshtire se mund t'i takoje kesaj epoke. Dhe ndoshta pikerisht prania e personazheve si ai e beri poet njeriun...

Migjeni – jo sfinksi, por shkrimtari modern i shqipes

-- Konferencë shkencore "Migjeni sot" Në këtë veprimtari të organizuar me 28 gusht 1998 në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë nga Instituti i Gjuhësisë...

Poeti që motivoi shumë poetë

-- nga Shaban Sinani Para 60 vjetësh Migjeni u nda nga jeta e «kensave» të kësaj bote në një moshë fare të re. Jeta...

Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe

- Marrë nga libri me të njëjtin titull i Ismail Kadaresë Kur Millosh Gjergj Nikolla, me pseudonimin Migjeni, djali i ri nga Shkodra, i brishtë,...

At Pjetër Meshkalla, pishtar i demokracisë

- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE – At Gjon Shllaku, heroi i katolicizimit – Dom Mikel Koliqi, kardinali nderi i kombit – At Pjetër Meshkalla, pishtar i...