13 C
Shkoder, AL
E enjte, 19 Tetor 2017.
Migjeni (1911-1938) Letrat e dashurisë së Bojkës, fotografi, shënime, e një poezi e pabotuar më parë, janë mbledhur nga e mbesa e poetit, Angjelina. “Migjeni-Vepra” ka dalë këto ditë në qarkullim. -- nga Admirina Peçi Dokumente, letërkëmbime, një poezi dhe disa...
Migjeni (1911-1938) Migjeni lindi më 23 tetor 1911 në Shkodër, në familjen e një tregtari të vogël, ku shumë shpejt vështirësive ekonomike iu shtuan edhe fatkeqësitë familjare. Kur ishte pesë vjeç, i vdiq nëna, kurse në moshën trembëdhjetëvjeç humbi...

Kur vdes poeti…

91 VJETORI I LINDJES SE POETIT TE MJERIMIT Sot 91 vite me pare Shkodra gedhiu me nje banor me shume.Ishte ky poeti i ardhm i vuajtjeve dhe mjerimit te viteve 90-ta. Lindi ai qe do kendoj ne Vargjet e tija...
-- nga Ben Andoni | Reportazh Një ditë në qytetin e veriut, ku lindi 90 vjet më parë Millosh Gjergj Nikolla. Busti i braktisur dhe i zhgarravitur, harresa e bashkëqytetarëve, dhe varri i mbuluar me borë. Poeti, përmes fjalëve...
Ishte nje personazh qe veshtire se mund t'i takoje kesaj epoke. Dhe ndoshta pikerisht prania e personazheve si ai e beri poet njeriun qe, edhe pse iku heret nga bota e te gjalleve, mbeti si nder me te...
-- Konferencë shkencore "Migjeni sot" Në këtë veprimtari të organizuar me 28 gusht 1998 në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë nga Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë, vepra komplekse migjeniane u ndriçua në shumë aspekte nga punimet e studiuesve...
-- nga Shaban Sinani Para 60 vjetësh Migjeni u nda nga jeta e «kensave» të kësaj bote në një moshë fare të re. Jeta e tij u mbyll në të pakryerën. Por vepra e tij është një realitet i...
- Marrë nga libri me të njëjtin titull i Ismail Kadaresë Kur Millosh Gjergj Nikolla, me pseudonimin Migjeni, djali i ri nga Shkodra, i brishtë, elegant dhe serioz... nisi të magjepsej nga arti i të shkruarit, letërsia shqipe kishte katërqind...

Lazër Stani (1959)

Lindur në Dukagjin, rrethi i Shkodrës. Autor i disa librave në prozë, gazetar. Aktualisht editorialist i revistës letrare "ars". Krijuesi dhe tabutë Një polemikë e para disa viteve midis shkrimtarit nobelist Nagib Mahfuz dhe shkrimtarit të anatemuar në një botë të...

Lekë Gjoka (1970)

"Lotët e puthjes" dhe "Diellin e kapa për veshësh" -- Vëllime poetike nga Lekë Gjoka, Lezha.net Autori ka lindur në Kallmet të Lezhës dhe tani jeton në Jacksonville të Floridës, USA. Ka botuar deri tani vëllimin poetik "Lotët e puthjes"...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
158NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu