13 C
Shkoder, AL
E mërkurë, 13 Dhjetor 2017.
Hyrje Letërsi

Letërsi

Letërsia shkodrane tradicionale dhe moderne

CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza - përgatitur nga Enis Sulstarova --- - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr -- nga Fiqiri...

Sami Repishti (1925)

WikiPedia Shoku im Arshi Pipa Sami Repishti është shkrimtar, humanist dhe historian shqiptar. Ka shërbyer shumë për njohjen e çështjes shqiptare në perëndim. Përmbajtja 1 Jeta 2 Angazhimi intelektual dhe atdhetar Jeta Lindi në gjirin e familjes së Hafiz Ibrahimit dhe...
CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza- përgatitur nga Enis Sulstarova --- - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta - gjeniu pa varr --...
Dossier nga Kastriot Marku Duke e parë furinë e tërbimit mizor komunist, për t’a shpëtuar nga harresa një pjesë të historinë tonë, Imzot Frano Illia, pinjolli i breznisë së fundme të klerikëve katolikë shqiptarë, besnikë të binomit “Fe e Atdhe”,...

Zija Çela (1946)

"Gjaku im i erret", Botime "Ideart", 72 faqe Zija Çela eshte nje nga shkrimtaret me te njohur te letersise se sotme shqiptare. I lindur ne Shkoder, pas mbarimit te studimeve universitare ne Fakultetin e Gjuhe-Letersise, caktohet mesues ne rrethin...
Ka lindur në Brrut të Kastratit, Shkodër. Ka emigruar në Amerikë para ngjarjeve të vitit 1990 dhe pas përfundimit të studimeve të larta për letërsi dhe arte botërore, ai ka filluar punë si mësimdhënës në një kolegj amerikan...

Kujtitim Dashi (1951)

Lindi në qytetin e Shkodrës më 15 Korrik 1951. Në mesin e viteve pesedhjete shpërngulet familjarisht në Lezhë. Ka mbaruar Institutin e Larte Pedagogjik për gjuhë-letersi shqipe ne vitin 1975. Ka punuar librar, mesues, gazetar (Kryeradaktor i parë i...

Ridvan Dibra (1959)

Letërsi :: Dibra auf Deutsch -- Vizito më tepër: http://www.albacenter.it/ridvandibra/ - RISITË NARRATIVE E STRUKTURORE TË RIDVAN DIBRËS Plagë të Moisiut... Rrëzimi i monumentit Dhjetë histori Lumenjtë Vëllimet e botuara: - THJESHT, poezi, 1989. Sh. B. “Naim Frashëri”, Tiranë. - PROSTITUTA E VIRGJËR, tregime,...
Letërsia shkodrane Letërsia shqiptare trashëgon një fond të pasur vlerash nga krijuesit shkodranë. Që nga koha e Marin Barletit, në Rilindjen Kombëtare e deri pas Luftës së Dytë Botërore... -- nga Kujtim M. Shala, "Bota Sot", 6 dhjetor 2003 VOX-i I ANTON...
| Letërsi | Histori | "Mbas pak vjen prendimi i andrrimevet!" -- nga As. Prof. Dr. Alfred Çapaliku Gaspër Pali - Rev."Fryma", Shkodër, Nr. 1/1944, f.7. Jeta e Gaspër Palit nuk qe thjesht një ekzistencë, por në radhë të parë një esencë. U...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu