13 C
Shkoder, AL
E mërkurë, 13 Dhjetor 2017.
Hyrje Letërsi

Letërsi

Letërsia shkodrane tradicionale dhe moderne

CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza - përgatitur nga Enis Sulstarova --- - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr - pjesë nga...

MIGJENI (1911-1938)

Letërsia migjeniane: Ardhja e Migjenit në letërsinë shqipe -- Ismail Kadare Migjeni - shkrimtari modern i shqipes -- Konferencë "Migjeni sot" Poeti që motivoi shumë poetë -- Shaban Sinani Poeti që bëri radiografinë e kohës ë tij -- nga gazeta 'Koha Jonë' Migjeni përtej...
| Letërsi | Filip Shiroka - Wikipedia | Poeti zë-ëmbël i Dallëndyshes Filip Shiroka ka lindur ne qytetin e Shkodres ne vitin 1859 dhe u rrit ne nje mjedis te kulturuar. Qe i vogel ndoqi mesimet ne shkollen e franceskaneve,...
Kush ishte Kolë Jakova Kolë Jakova ka lindur në qytetin e Shkodrës më 1916. Në këtë qytet, Kola mbaroi shkollën fillore dhe u angazhua në lëvizjen antifashiste nacionalçlirimtare. Ishin pikërisht këto vite, ku i riu nisi të shkruajë vjershat...

Letërsia shkodrane

Albanian Literature - by Robert Elsie Albanian Literature - by SHSHSHA Ramadan Sokoli - shqipëroi shekujt - nga Ilir Seci Gjon Shllaku - helenisti i madh - nga Fadil Kraja Kur'ani në letërsinë shqiptare - nga Isak Ahmeti ...
Shkrime letrare: Migjeni – speciale Fishta – speciale Letërsia e vjetër shqiptare — nga Eshref Januzaj Historiku i bibliotekave — nga Alma Mile Luleborë – nga Isa Alibali Moj e vogël si floriri – nga Isa Alibali   -- Kultura shqiptare...
CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza - përgatitur nga Enis Sulstarova --- - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta - gjeniu pa varr ...
-- Konferencë shkencore "Migjeni sot" Në këtë veprimtari të organizuar me 28 gusht 1998 në Muzeun Historik Kombëtar në Tiranë nga Instituti i Gjuhësisë dhe i Letërsisë, vepra komplekse migjeniane u ndriçua në shumë aspekte nga punimet e studiuesve...
-- nga Hans-Joachim Lanksch Në nji shkrim të viteve tetëdhjetë, i ribotuem më 1994 te revista »Hylli i Dritës«, me titull KUTELI ENDE I PAZBULUEM, Martin Camaj kishte shkrue, ndër të tjera: »Kuteli na paraqitet si letrar e njeri...
CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza - përgatitur nga Enis Sulstarova --- - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr Presidenti Moisiu, "Nderi...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu