13 C
Shkoder, AL
E mërkurë, 13 Dhjetor 2017.

Turizmi malor në Theth

Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? Turizëm malor Turizmi malor po tërheq gjithnjë e më shumë të apasionuar pas tij, sidomos turistë të huaj. Thethi, një nga perlat e natyrës shqiptare, park kombëtar që nga viti 1966,...

Zef Çoba (1951)

Ka lindur në Shkodër më 17 korrik 1951, në një familje të vjetër qytetare. Pasioni i tij për muzikën ka filluar që në moshë të njomë, ku dallohet si instrumentist dhe kompozitor në festivalet e fëmijëve që zhvilloheshin në...
-- nga Shefqet Dibrani, Zvicër, 9 fror 2003. Numri më i ri i revistës “Urtia” 1-2 (15) dhjetor 2002, që e botojnë studentët e teologjisë së ipeshkvisë së Kosovës, përveç anëve religjioze që trajtohen nëpër faqet e saj, temë qendrore...

MALËSIA e MADHE

Bashkia Malësi e Madhe, me qendër në Koplik është një bashki e re, që u krijua në vitin 2015, dhe si kryetar të parë të saj ka z. Tonin Marinaj. Në vazhdim do të sjellim këtu një informacion më të...

Shkodra Free Zone

-- nga Ferid R. Hoti Dr. Ferid R. Hoti ka lindur në Shkodër më 21.11.1943 në një familje të vjetër qytetare, të njohur për ruajtjen e traditave më të mira nga paraardhësit e tyre në Hot (Malësi e Madhe)....
Relevante: - Në nderim të Dr. Ferid Hoti - Shkodra free zone - Shkarko librin në .pdf -- nga Ferid R. Hoti, english Histori shkodrane: Katedralja e Shkodrës Kisha Zoja e Shkodrës Kisha e Shirqit Xhamia e Plumbit Kisha ortodokse Sahati i Inglizit Teatri shkodran ... Shkodra Free Zone (1997) Ditëlindja: 21 Nëntor 1943 Vendlindja:...
Gjon Shllaku (Shkodër, 24 mars 1923 - 16 gusht 2003) ka qenë seminarist dhe më tej u shqua si përkthyes i klasikëve grekë, latinë, francezë. Jeta Leu djali i dytë i Prelë Shllakut dhe Pinës së Hilë Temalit, mes Lecit dhe...

Lamtumirë Dr. Ferid Hoti!

Lamtumirë i dashtuni ynë! -- nga Besnik Dizdari Në nderim të Dr. Ferit Hotit Detyrë të rëndë më paske caktue Ferit Hoti. Fatalisht, ndodhi ajo që më ke pasë thanë qyshkur, me nënqeshjen tënde të një ironie të pastër, që ishte...

Gjergj Jozef Kola

| Letërsi | Gjergj Jozef Kola ka lindë dhe ásht rritë në Shkodër. Ka mbarue studimet e nalta peda-gogjike në Graz të Austrisë, në vjetin 1999 dhe që nga ky vjet, jep mësim e jeton me familje në Vjenë. Ka...

Sport

Klubi i futbollit "Vllaznia" Klubi i futbollit "Vllaznia", është klubi i futbollit të qytetit të Shkodrës. KF Vllaznia ka qenë nëntë herë kampione e Shqipërisë dhe gjashtë herë ka fituar kupën kombëtare. Suksesi i fundit i saj ishte në...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
157NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu