- Histori shkodrane - Rozafa - gruaja e murosur (video) -- nga revista Spektër Kalaja e Shkodrës, e njohur me emrin "Rozafa" si qendër e fortifikuar...

- Histori shkodrane - Rozafa - gruaja e murosur (video) -- dërguar nga Shemsi Hima Krenare ngrihet mbi Bunën e gjanë e mbi qytetin e Shkodrës...

Pashko Vasa, i njohur sidomos me emrin Vaso Pasha, është një ndër udhëheqësit më të hershëm e më të njohur të lëvizjes sonë...

At Vinçens Prennushi lindi në Shkodër më 4 shtator 1885. Shkollën për teologji e filozofi e kreu në Tirol të Austrisë. U bë...

- Vdekja tragjike Kompozitor gjenial, krijuesi i operas së parë shqiptare Kompozitor i shquar dhe themeluesi i gjinisë së operas kombëtare shqiptare, me dy veprat...

Gjon Shllaku (Shkodër, 24 mars 1923 - 16 gusht 2003) ka qenë seminarist dhe më tej u shqua si përkthyes i klasikëve grekë, latinë,...

Për herë të parë "Gazeta" publikon një nga dokumentet më të bujshme të Heroit të Popullit, e shkruar me dorën e tij në...

- nga Qemal Stafa Dëshmia e rrallë dhe e bujshme e 75-vjeçarit Beqir Ramazan Xhepa. Ku strehohej Qemali, marrëdhëniet me Enverin dhe të...

Poeti Primo Shllaku u lind në Shkoder me 16 dhjetor 1947. Shkollen fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Pasi mbaron studimet ne Universitetin...

Skica të përgatitura nga Pjerin Shelsia Skica të humanistëve shqiptarë, marrë nga libri: "Kontribut shqiptar në Rilindjen Europiane" të Mikel Prenushit. GJON GAZULLI Ambasador i Skënderbeut në Raguzë. Mendohet...

Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? Përgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malësia", mars 2001 Gjithmonë shtërngatat, rrebeshet e moti i lig, godet...

- Në kujtim të kompozitorit Ndok Pistulli, pianistit të parë të operas shqiptare. - me rastin e 24-vjetorit të vdekjes së mësuesit shembullor, poliglotit, kompozitorit,...

-- nga Dashnor Kaloçi | Gazeta Shqiptare Historia e dhimbshme e një prej kollosëve më të mëdhej të letrave shqipe, i cili përktheu Komedinë Hyjnore...

DITARI I NJI ZEMRES SE LENDUEME Hymje Syte shohin e veshët ndiejne, tue i ngacmue ndiesitë e zemrës sime të lëndueme. Kjo, megjithse mjaft e...

-- nga Dashnor Kaloçi, Gazeta Shqiptare Historia e lëvizjes antikomuniste në Liceun e Shkodrës e rrëfyer nga një prej ish-gjimnazistëve të saj. Si u krijuan grupimet...

- Kol Idromeno - dhe piktorë të tjerë të talentuar - Ismail Lulani - piktor i njohur, i ati i Ormirës DHE MALLI NA NDJEK PAS... ...

-- nga Rikard LJARJA "Ndreka nuk kishte bërë ndonjë shkollë të veçantë për aktor, por dhuntit e tij të pafundëme aktorjale që ia kishte falë...

-- nga Dashnor Kaloçi, Gazeta Shqiptare Dëshmia e 61-vjeçarit Mëhill Kasneci: "Në vitin 1951, axha jonë që ndodhej i arratisur në Jugosllavi, erdhi vet i...

Ndoc Gjetja u lind më 9 mars 1944 në fshatin Bërdicë të Shkodrës. Kur ishte shtatë vjec, prindërit e tij u vendosën me...

-- nga Dashnor Kaloçi, Gazeta Shqiptare Historia e një prej familjeve më të dëgjuara në Veriun e Shqipërisë e përmendur dhe nga Fishta në "Lahuta...