2 C
Shkoder, AL
E premte, 24 Nëntor 2017.
S'të sjell në këtë botë dashuria ime Frederik Rreshpja - një nga poetët shkodranë të persekutuar nga regjimi komunist në Shqipëri. KUR TRISHTOHEM SHKRUAJ, SHKRUAJ... -- Intervistë dhe poezi nga Frederik Reshpja 1. Zoti Frederik, çfare te gezon dhe çfare trishton me...
Pashko Vasa, i njohur sidomos me emrin Vaso Pasha, është një ndër udhëheqësit më të hershëm e më të njohur të lëvizjes sonë kombëtare. Ai ka hyrë në historinë e Rilindjes si ideolog dhe si poet i saj....
At Vinçens Prennushi lindi në Shkodër më 4 shtator 1885. Shkollën për teologji e filozofi e kreu në Tirol të Austrisë. U bë njohës i mirë i shumë gjuhëve dhe kulturave evropiane, sidomos asaj gjermane. Boton më 1911...
Dossier nga Kastriot Marku Duke e parë furinë e tërbimit mizor komunist, për t’a shpëtuar nga harresa një pjesë të historinë tonë, Imzot Frano Illia, pinjolli i breznisë së fundme të klerikëve katolikë shqiptarë, besnikë të binomit “Fe e Atdhe”,...
Gjon Shllaku (Shkodër, 24 mars 1923 - 16 gusht 2003) ka qenë seminarist dhe më tej u shqua si përkthyes i klasikëve grekë, latinë, francezë. Jeta Leu djali i dytë i Prelë Shllakut dhe Pinës së Hilë Temalit, mes Lecit dhe...
Lindi më 11.01.1957 ne qytetin e Shkodres, Shqiperi. Poete, gazetare, perkthyese. Shkollen e tetevjeçare e te mesme e mbaroi ne qytetin e lindjes, ndersa studimet e larta ne Universitetin e Tiranës - Fakulteti Histori - Filologji, dega gjuhe-letersi, me specialitetin...
Poeti Primo Shllaku u lind në Shkoder me 16 dhjetor 1947. Shkollen fillore e kreu ne qytetin e lindjes. Pasi mbaron studimet ne Universitetin e Tiranës për gjuhë-letërsi shqipe, me propozim të Pr. Dr. Eqerem Çabej, emërohet pedagog pranë...
Ndoc Gjetja u lind më 9 mars 1944 në fshatin Bërdicë të Shkodrës. Kur ishte shtatë vjec, prindërit e tij u vendosën me banim në Lezhë, ku jeton edhe sot. Në vitin 1970, filloi të botojë poezitë e...
Lindi në Shkodër më 1866. Si i ri me intelekt të zhvilluar, i talentuar dhe studioz, tërhoqi vëmendjen e jezuitëve, të cilët menduan ta bënin prift. Ai vazhdoi më pas studimet fetare në Spanjë, Itali e Poloni. Që...
- Vetëvrasja e trumcakut - Zoti të dhashtë -- nga Korrieri, 18.08.2003 Millosh Gjergj Nikolla u lind ne Shkoder, ku kaloi femijerine e cila ishte prekese, e trishtueshme dhe deri e vajtueshme. Tre vjec u semur rende nga pleviti, aq sa i...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
158NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu