13 C
Shkoder, AL
E enjte, 19 Tetor 2017.
Hyrje Letërsi

Letërsi

Letërsia shkodrane tradicionale dhe moderne

CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza - përgatitur nga Enis Sulstarova --- - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr Presidenti Moisiu, "Nderi...

Lazër Stani (1959)

Lindur në Dukagjin, rrethi i Shkodrës. Autor i disa librave në prozë, gazetar. Aktualisht editorialist i revistës letrare "ars". Krijuesi dhe tabutë Një polemikë e para disa viteve midis shkrimtarit nobelist Nagib Mahfuz dhe shkrimtarit të anatemuar në një botë të...

Zija Çela (1946)

"Gjaku im i erret", Botime "Ideart", 72 faqe Zija Çela eshte nje nga shkrimtaret me te njohur te letersise se sotme shqiptare. I lindur ne Shkoder, pas mbarimit te studimeve universitare ne Fakultetin e Gjuhe-Letersise, caktohet mesues ne rrethin...
Margarite Crayencour Margarit Jursenar, shkrimtare dhe eseiste e njohur franceze me origjine belge, është e para femër anëtare e Akademise Franceze. Ajo është e njohur edhe si autore, që ka trajtuar mjaft nga legjendat e popujve ballkanikë. Në librin e...
Ishte nje personazh qe veshtire se mund t'i takoje kesaj epoke. Dhe ndoshta pikerisht prania e personazheve si ai e beri poet njeriun qe, edhe pse iku heret nga bota e te gjalleve, mbeti si nder me te...
| Letërsi | Autori ka lindur në Shkodër më 1963. Ai shkruan poezi dhe prozë. Ndër veprat e tij mund të përmendim: "Na ishte një tors dashurie", "Princesha këmbëzbathur", "Skodrinon", etj. Krasniqi është gjithashtu edhe piktor. Më tepër në: http://www.freewebs.com/gazmendkrasniqi/ Sonata...
Muzika e lëvizjes së njeriut Shkodra është qyteti i muzikës dhe i poezisë, po dhe i shtegtimit të njeriut herë nga njëra te tjetra ose te të dyja bashkë. Poetët e Shkodrës janë dhe zbuluesit e muzikës së brendshme që...
- Lekë Matrënga (1560 - 1619) - Pjetër Budi (1566 - 1623) - Parathënia e "Fjalorit" të Frangut të Bardhë (1606 - 1643) - Pjetër Bogdani (1625 - 1689) - Pjetër Bogdanit, argjupeshkëpit Skupsë, kushërinit tim dashunit - Nikollë Filja (1671 - 1769) - Jul...
CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza- përgatitur nga Enis Sulstarova --- - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr -- nga MIHALLAQ QILLERI ...

Ridvan Dibra (1959)

Letërsi :: Dibra auf Deutsch -- Vizito më tepër: http://www.albacenter.it/ridvandibra/ - RISITË NARRATIVE E STRUKTURORE TË RIDVAN DIBRËS Plagë të Moisiut... Rrëzimi i monumentit Dhjetë histori Lumenjtë Vëllimet e botuara: - THJESHT, poezi, 1989. Sh. B. “Naim Frashëri”, Tiranë. - PROSTITUTA E VIRGJËR, tregime,...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
158NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu