Letërsi

Letërsi

Letërsia shkodrane tradicionale dhe moderne

-- nga Arben Çokaj - ese - Rozafa është zanafilla e një qyteti të lashtë e legjendar. Gjithçka fillon me një legjendë, gjithçka vazhdon si në legjendë. Rozafa ishte aty, para se Krishti të lindte, ajo është aty edhe sot. Për...
CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza- përgatitur nga Enis Sulstarova - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr I pari shkrimtar shqiptar...
Ka lindur në Brrut të Kastratit, Shkodër. Ka emigruar në Amerikë para ngjarjeve të vitit 1990 dhe pas përfundimit të studimeve të larta për letërsi dhe arte botërore, ai ka filluar punë si mësimdhënës në një kolegj amerikan...
Buzë të ngrira në gaz - vëllim poetik Zef Zorba lindi më 1920 në Kotorr të Malit të Zi në një familje shqiptare. Mbas mbarimit të gjimnazit në Shkodër, më 1941 regjistrohet në Fakultetin e Shkencave Shoqërore, dega e Studimeve...

Për më tepër: - Kolec Traboini - Wikipedia - Kolec Traboini - Blogspot 1975-1991 scriptwriter for Kinostudio Albafilm Tirane. My work included writing of scripts for documentary films. I recived 1-st National Price for the film "Asdreni", 1976, first for the film "Keshtjella...

"Gjaku im i erret", Botime "Ideart", 72 faqe Zija Çela eshte nje nga shkrimtaret me te njohur te letersise se sotme shqiptare. I lindur ne Shkoder, pas mbarimit te studimeve universitare ne Fakultetin e Gjuhe-Letersise, caktohet mesues ne rrethin...
Lindi më 11.01.1957 ne qytetin e Shkodres, Shqiperi. Poete, gazetare, perkthyese. Shkollen e tetevjeçare e te mesme e mbaroi ne qytetin e lindjes, ndersa studimet e larta ne Universitetin e Tiranës - Fakulteti Histori - Filologji, dega gjuhe-letersi, me specialitetin...

Fitues i çmimit "Penda e Argjendë" poezi, 1999 S'MATEM ME TË SOTMEN E DIKUJT, POR ME TË DJESHMËN TIME Intervistë Cili është vendi i letërsisë në jetën e një shkrimtari? Ka vite që e shoh si strehën kryesore për t’iu shmangë...

“Vera Fantastike” - poezi - Shtëpia Botuese Camaj-Pipa Shkodër 2003 Një paraqitje e shkurtër SOKOL ZEKAJ eshte nje autor i brezit te viteve 90, kur dhe doli me librin tij te pare me poezi “Vise me diell” 1984 dhe qe atehere shfaqi nje...
Lidhur me veprën "16 shekuj" të Ramadan Sokolit. Botim i Shtëpisë Botuese "EURORILINDJA". Tiranë, 1994. Me emrin e Ramadan Sokolit është e lidhur historia e muzikologjisë shqiptare, vepra e tij shënon fillimin e kësaj disipline shkencore në Shqipëri nga...
- Reklama -

MEDIAT SOCIALE

3,297TifozaPëlqe
0NdjekësNdjek
156NdjekësNdjek
3AbonentëAbonohu