13 C
Shkoder, AL
E enjte, 19 Tetor 2017.
| Letërsi | -- Gjergj Kola U lind në Shkodër dhe tani jeton në Austri. Ka përfunduar studimet e larta pedagogjike në qytetin e Graz-it. Aktualisht punon si mësues në politeknikumin "Mondsee" të landit "Oberosterreich". Ka botuar tek shtëpia botuese...
Kronikë e një fenomeni shoqëror që vazhdon të hapë plagë të mëdhaja në shoqërinë shqiptare. Këtu përmblidhen disa artikuj që bëjnë fjalë për vazhdimësinë e vetgjyqësisë në Shqipëri, sidomos në veri, të cilat paraqesin në të njëjtën kohë mosfunksionimin...

Gruda

| Histori | Malësi e Madhe | Gruda Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? Gruda në fokus Përgatiti: Ndue BACAJ, Gazeta "Malësia", nëntor 2000 Malin, Fisin e Bajrakun që Zoti e vendosi në mes të lumit Cem dhe kufirit...

Lamtumirë Dr. Ferid Hoti!

Lamtumirë i dashtuni ynë! -- nga Besnik Dizdari Në nderim të Dr. Ferit Hotit Detyrë të rëndë më paske caktue Ferit Hoti. Fatalisht, ndodhi ajo që më ke pasë thanë qyshkur, me nënqeshjen tënde të një ironie të pastër, që ishte...
Relevante: - Në nderim të Dr. Ferid Hoti - Shkodra free zone - Shkarko librin në .pdf -- nga Ferid R. Hoti, english Histori shkodrane: Katedralja e Shkodrës Kisha Zoja e Shkodrës Kisha e Shirqit Xhamia e Plumbit Kisha ortodokse Sahati i Inglizit Teatri shkodran ... Shkodra Free Zone (1997) Ditëlindja: 21 Nëntor 1943 Vendlindja:...

Kartolina nga Shkodra

Këtu do të paraqiten disa kartolina me pamje nga Shkodra dhe Qarku i Shkodrës. Në botën e fotografisë: Familja Marubi Alpet e Shkodrës Bregdeti shqiptar Dinastia e Marubëve Foto-album Fototeka Marubi Stacioni i fundit Marubi i Shkodrës - speciale nga Koha Jonë - Fotografi - Foto-galeri Pamje nga Plazhi në Velipojë Pamje nga Plazhi në...

Zef Çoba (1951)

Ka lindur në Shkodër më 17 korrik 1951, në një familje të vjetër qytetare. Pasioni i tij për muzikën ka filluar që në moshë të njomë, ku dallohet si instrumentist dhe kompozitor në festivalet e fëmijëve që zhvilloheshin në...

Sami Repishti (1925)

WikiPedia Shoku im Arshi Pipa Sami Repishti është shkrimtar, humanist dhe historian shqiptar. Ka shërbyer shumë për njohjen e çështjes shqiptare në perëndim. Përmbajtja 1 Jeta 2 Angazhimi intelektual dhe atdhetar Jeta Lindi në gjirin e familjes së Hafiz Ibrahimit dhe Hava Bushatit...
Besimet fetare në Shkodër Popullsia e Shkodrës ndahet ndërmjet dy besimeve fetare kryesore: katolikë dhe myslimanë. Një pjesë e popullsisë ka besim ortodoks, kryesisht minoriteti serbo-malazez, dhe ka pasur si banim zonën e Vrakës, Komuna Gruemirë. Shqiptarët përmenden për tolerancë fetare...
Letërsia shkodrane Letërsia shqiptare trashëgon një fond të pasur vlerash nga krijuesit shkodranë. Që nga koha e Marin Barletit, në Rilindjen Kombëtare e deri pas Luftës së Dytë Botërore... -- përgatitur nga Albana Mëlyshi DY FJALË Para disa muajsh do të keni...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
158NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu