13 C
Shkoder, AL
E enjte, 19 Tetor 2017.
Nekrologji për një mendje të ndritur- me rastin e vdekjes së albanologut Jup Kastrati -- nga Dr. Moikom Zeqo, Koha Jonë21.10.2002 - Raca e dijetareve eshte nje race durimshume dhe e plotfuqishme. Sipas nje parabole te Senekes pergjithesisht dijetaret e...

Mirënjohje

Mirënjohje për ndihmësit dhe bashkëpunëtorët Një falenderim të veçantë dua të bëj për z. Jozef Bushati, pa ndihmën e të cilit faqja e Shkodrës në fillim, nuk do të ishte kaq e plotë. Ai është përpjekur vetë të ndërtojë...

Shkodra Free Zone

-- nga Ferid R. Hoti Dr. Ferid R. Hoti ka lindur në Shkodër më 21.11.1943 në një familje të vjetër qytetare, të njohur për ruajtjen e traditave më të mira nga paraardhësit e tyre në Hot (Malësi e Madhe)....
Pjaca e Shkodrës Pamje nga Shkodra Hotel Rozafa Grand Hotel Europa Foto Turizëm, pamje nga bregdeti shqiptar Fotografi | Foto-galeri
- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - Kisha Zoja e Shkodrës - Kisha e Shirqit - Xhamia e Plumbit - Kisha ortodokse - Sahati i Inglizit - Teatri shkodran Kisha e Zonjës së Këshillit të Mirë Katolikë e myslimanë janë "grindur" gjatë për përkatësinë e trojeve të...
Besimet fetare në Shkodër Popullsia e Shkodrës ndahet ndërmjet dy besimeve fetare kryesore: katolikë dhe myslimanë. Një pjesë e popullsisë ka besim ortodoks, kryesisht minoriteti serbo-malazez, dhe ka pasur si banim zonën e Vrakës, Komuna Gruemirë. Shqiptarët përmenden për tolerancë fetare...
Çdo vit Shkodra furnizon karnavalet e Venecias me 30 mije maska. Prej pese vjetesh prodhimet e laboratorit shqiptar jane me te kerkuarat, per shkak te teknikes artizanale, nje mjeshteri ne zhdukje ne tregun venecian te masakave. Edmond Angoni, tregon...

Sami Repishti (1925)

WikiPedia Shoku im Arshi Pipa Sami Repishti është shkrimtar, humanist dhe historian shqiptar. Ka shërbyer shumë për njohjen e çështjes shqiptare në perëndim. Përmbajtja 1 Jeta 2 Angazhimi intelektual dhe atdhetar Jeta Lindi në gjirin e familjes së Hafiz Ibrahimit dhe Hava Bushatit...

Sport

Klubi i futbollit "Vllaznia" Klubi i futbollit "Vllaznia", është klubi i futbollit të qytetit të Shkodrës. KF Vllaznia ka qenë nëntë herë kampione e Shqipërisë dhe gjashtë herë ka fituar kupën kombëtare. Suksesi i fundit i saj ishte në...

Ana tjetër e pasqyrës

Mbi librin me intervista, me të njëjtin titull, të poetit Gjekë Marinaj -- nga Arben Çokaj, 26 nëntor 2003 Poeti Gjekë Marinaj ka ndryshuar stil. Ai nuk e ka për zor të luajë edhe rolin e gazetarit, që me pyetjet...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
158NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu