-- nga Ferid R. Hoti Dr. Ferid R. Hoti ka lindur në Shkodër më 21.11.1943 në një familje të vjetër qytetare, të njohur për ruajtjen e traditave më të mira nga paraardhësit e tyre në Hot (Malësi e Madhe)....
-- shkruar nga Prof. Flamur Tartari Eshte kenaqesi i madhe qe sot ne te kujtojme disa nga intelektualet e shquar te kombit tone, te cilet studiuan, punuan ne Austri dhe u kthyen ne vebdin e tyre ne Shqiperi. Keta...
Shkrime me interes: - Familja Marubi - Historia e kalasë Rozafa - Emri i kalasë Rozafa - Statutet e Shkodrës - Shkodra dhe motet - Rrethimi i Shkodrës HISTORI SHKODRANE - Shkodra dhe motet I – nga Hamdi Bushati - Qyteti i Shkodrës - Zanafilla e Shkodrës - Rrethimi i...
HISTORI SHKODRANE - Shkodra dhe motet I - nga Hamdi Bushati - Qyteti i Shkodrës - Zanafilla e Shkodrës - Rrethimi i Shkodrës * * * - Historia e 'Rozafës' - Historia e Oso Kukës Një libër me dy vëllime, i botuar nga historiani Hamdi Bushati, hedh dritë...
-- nga Rezarta Delisula, Gazeta Shqiptare, 22.02.2003 Jeta e 88-vjeçares Tonine Fishta, e cila ruan fotot e pabotuara ku protagoniste ka qenë edhe vetë. Historia e oficerëve austriakë që pasqyruan jetën e qytetit veriperëndimor. Padre Gjergj Fishta. Kështu e quan...
Lidhur me veprën "16 shekuj" të Ramadan Sokolit. Botim i Shtëpisë Botuese "EURORILINDJA". Tiranë, 1994. Me emrin e Ramadan Sokolit është e lidhur historia e muzikologjisë shqiptare, vepra e tij shënon fillimin e kësaj disipline shkencore në Shqipëri nga...

"100 vjet teatër në Shkodër" Në kuadër të aktiviteteve që u zhvillohen me rastin e 90-vjetorit të Pavarësisë, në hollin e teatrit "Migjeni" u zhvillua paraqitja e librit "100 vjet teatër në Shkodër" (1879-1979) (Kujtime), të Andrea Skanjetit, Artist...
- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - Kisha Zoja e Shkodrës - Kisha e Shirqit - Xhamia e Plumbit - Kisha ortodokse - Sahati i Inglizit - Teatri shkodran Ish Muzeu Historik i Qytetit te Shkodres Është quajtur ndryshe edhe Sahati i Inglizit, për shkak se...
- Histori shkodrane - Rozafa - gruaja e murosur (video) -- dërguar nga Shemsi Hima Krenare ngrihet mbi Bunën e gjanë e mbi qytetin e Shkodrës kalaja e lashtë e Rozafatit. Kur asht qitë guri i parë në themelet e kësaj...
- Histori shkodrane - Rozafa - gruaja e murosur (video) -- nga revista Spektër Kalaja e Shkodrës, e njohur me emrin "Rozafa" si qendër e fortifikuar ilire, përmendet që nga koha e sundimit të Gentit, vitet 181-168 p.e.s. nga historiani Tit...
- Reklama -

MEDIAT SOCIALE

3,313TifozaPëlqe
0NdjekësNdjek
161NdjekësNdjek
3AbonentëAbonohu