4 C
Shkoder, AL
E martë, 20 Shkurt 2018.

Historia e Shkodrës

Burimi: Historia e Shkodrës Përmbajtja: 1. Lashtësia 2. Mesjeta 3. Principata e Shkodrës në kohën e brezit të dytë të sunduesve Balshaj 4. Sulltan Mehmeti II 5. Shkodra nën Bushatllinjët 1757-1831 6. Nisja e trazirave 7. Çlirimi dhe Rrethimi i Shkodres, pavarësia 7.1 Rrethimi 7.2 Çlirimi 8. Komunizmi 9. Burimi...
CUBAT - përgatitur nga Zef Ahmeti Metamorfoza- përgatitur nga Enis Sulstarova - Pavion për Fishtën - Fishta për gjuhën - Fishta pa veladon - Tregojnë për Fishtën - Fjalimi i panjohur - Poeti Kombëtar - Letër e pabotueme - Shkurorëzimi i poetit - Fishta-gjeniu pa varr I pari shkrimtar shqiptar...
Ludvig Holberg (1684-1754) -- Përshtati dhe përktheu në shqip nga një danishte e vjetër gotike Arben Çokaj. Dikur, para pushtimit të Konstandinopolit dhe rënies së principatave lindore, qeveriste në Epir një prijës me emrin Gjon Kastrioti, i cili kishte katër djem. Më...
-- nga Arben Çokaj - ese - Rozafa është zanafilla e një qyteti të lashtë e legjendar. Gjithçka fillon me një legjendë, gjithçka vazhdon si në legjendë. Rozafa ishte aty, para se Krishti të lindte, ajo është aty edhe sot. Për...

Vermoshi

Artikuj nga gazeta "Malësia" Hoti Gruda Kuçi Kastrati Rrjolli Kryengritja e 1911 Prek Cali Cur Gjeloshi Malësorët prishin Shkodrën? SHKODËR - Korrik 2002 - Vermoshi është një ndër fshatrat e komunës së Kelmendit, skajit më verior të Shqipërisë, 1200 metra mbi nivelin e detit. Ai është fshati më i...
Letra e panjohur e Vasil Llazarit nga qyteti i Shkodrës, ish-shoku i klasës i Qemal Stafës, i cili ia dërgon atë Profesor Luarasit, mësuesit të tij të gjimnazit të Shkodrës -- nga Dashnor Kaloçi, "Gazeta Shqiptare" - 11 Prill 2003 ...
Nga FATOS BAXHAKU, Gazeta "Shqip", 8 shkurt 2009 Drini është fryrë ca frikshëm nga shirat e rreptë, që kanë përfshirë Veriun në këto ditë shkurti... Që poshtë këmbëve të Urës së Bahçallakut dëgjojmë një si hungërimë të mbytur. Vjen nga...
-- marrë nga Gazeta Shqiptare Dëshmia e Lili Ndocit: "Babai im Zef Prela atë natë para se të pushkatohej me ata 15 burra në Pendën e Kirit, nëprmejt policit Sulejman Merxhani na dërgoi amanetet që i shkroi me gjakun e...
P. DONAT KURTI, O.F.M. - "SHKOLLAT"  Ne ndërgjegjen kolektive shqiptare është ngulitur nga shkatërruesat e saj viti 1887. Kaluan më shumë se 10 vjet që populli i Republikës së Shqipërisë është i lirë dhe kjo gënjeshtër akoma nuk është...

Teatri shkodran

- Klementi XI – Albani HISTORI SHKODRANE - Kisha Zoja e Shkodrës - Kisha e Shirqit - Xhamia e Plumbit - Kisha ortodokse - Sahati i Inglizit - Teatri shkodran Gjurmë dhe gjurmime për një traditë... I kushtohet lëvizjes teatrore amatore e profesioniste 1879-1990 në qytetin e Shkodrës Shkruar...

TË PREFERUARA

REKLAMA

- Reklama -

POSTIME POPULLORE

SOCIALE

0TifozPëlqim
159NdjekësNdjek
4AbonentëAbonohu